Schorzenia i problemy ze stawami dotyczą nie tylko ludzi, ale także ich czworonożnych przyjaciół, a zwłaszcza psy. Warto przy tym pamiętać, że dolegliwości takie, pojawiające się u psów, mogą mieć zróżnicowane podłoże, przyczyny i objawy. Jak zatem rozpoznać problemy ze stawami zagrażające naszym psim przyjaciołom i jak radzić sobie z tego typu schorzeniami?

Jakie dolegliwości dotykają najczęściej psie stawy

Problemy ze stawami u psów to dolegliwość, która może dotknąć praktycznie każdego czworonoga, bez względu na wiek, rasę czy gabaryty. Oczywiście zwierzęta większe, otyłe i starsze są znacznie bardziej narażone na pojawienie się tego typu przypadłości, co nie oznacza jednak, że schorzenia stawów, wymagające pomocy doświadczonego weterynarza, takiego jak specjaliści z Labrador Przychodnia weterynaryjna, nie dotykają psów młodszych i mniejszych. Należy jednak pamiętać, że schorzenia tego typu wynikają przede wszystkim z podeszłego wieku psa, niezdrowej diety i otyłości, wrodzonych wad lub predyspozycji genetycznych, przebytych chorób (np. nowotworów), bądź też powstają w wyniku różnego rodzaju złamań czy urazów.           

Do najbardziej podatnych na schorzenia należą staw kolanowy i biodrowy, a co za tym idzie do najczęściej spotykanych dolegliwości, które dotykają psie stawy zaliczyć należy:

  • zapalenie stawów – objawiające się w postaci bolesności i kulawizny, która uwidacznia się przy ruchu po dłuższym odpoczynku oraz zanikająca po dłuższej chwili aktywności. Schorzenie to obserwowane jest u psów starszych oraz młodszych (młodzieńcze zapalenie stawów), które są nieprawidłowo karmione, mają słabą odporność lub przetrzymywane są w złych warunkach,
  • dysplazja stawu biodrowego – występująca najczęściej u dużych ras (owczarek, doberman, bernardyn itp.). W tym przypadku w strukturach otaczających staw biodrowy pojawia się rozluźnienie, co powoduje, że głowa kości udowej zostaje przesunięta w panewce miednicy, czego objawem są kłopoty z podnoszeniem się, potykanie się, utykanie na jedną łapę, niechęć do aktywności fizycznej, itp.,
  • zwyrodnienie stawów – dotykające zazwyczaj psy starsze lub te z nadwagą i szybko rosnące. Jest to wolno postępujące zapalenie powierzchni stawów prowadzące do zaniku chrząstki stawowej. W takiej sytuacji pracujący staw powoduje tarcie kości o kość, co przyczynia się do powstania miejscowego stanu zapalnego i pojawienia się silnego bólu.

Jak pomóc psu z chorymi stawami

Schorzenia stawów to problem, w przypadku którego niezbędna jest przede wszystkim właściwa opieka weterynaryjna, przy czym należy pamiętać, że schorzeń stawów niestety nie da się cofnąć, a co za tym idzie można je jedynie zatrzymać lub opóźnić ich rozwój, co wynika z bardzo powolnej regeneracji chrząstki stawowej. Niemniej jednak bardzo ważne jest jak tu jak najwcześniejsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, które niejednokrotnie wymaga długotrwałego podawania przepisanych przez weterynarza preparatów (zwykle są to leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz chondroprotetyki, a niekiedy także zastrzyki dostawowe i leki uśmierzające ból).     

W schorzeniach związanych ze stawami niezwykle istotna jest również profilaktyka, a przede wszystkim:

  • kontrola masy ciała,
  • właściwa dieta i stosowanie zalecanych suplementów,
  • odpowiednia ilość i forma aktywności fizycznej,
  • ćwiczenia i rehabilitacja wzmacniające staw oraz poprawiające jego ruchomość,
  • właściwie przygotowane miejsce do spania.

Dolegliwości i schorzenia dotykające stawy naszych czworonożnych przyjaciół to spory problem, którego efekty na szczęście można zminimalizować, przy czym jednak niezbędna jest tu odpowiednia współpraca właściciela czworonoga z weterynarzem oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty i konsekwencja w ich realizacji.