Górny Śląsk

Najważniejsze informacje o regionie: Górny Śląsk

Informacje o regionie

Górny Śląsk to kraina historyczna, położona na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej, w dorzeczu górnej Odry i początkowego biegu Wisły. Jest południowo-wschodnią częścią historycznego Śląska. Znajduje się w Niżu Środkowoeuropejskim. Leży w obrębie dwóch polskich województw: śląskiego i opolskiego oraz na terenie czeskiego kraju morawsko-śląskiego.

Historycznie stolicami tego regionu były Opole i Racibórz. Określenie „Górny Śląsk” ma dwa znaczenia – szersze, historyczne i nowsze, zawężone do dawnej pruskiej prowincji górnośląskiej. Pierwotnie Górny Śląsk ukształtował się pod koniec XV. Później wykluczony z niego został Śląsk Austriacki, a włączone miasta Nysa, Otmuchów, Paczków, Grodków, Głuchołazy, Kluczbork.

Na Górnym Śląsku literatura rozwijała się intensywnie od połowy XIX wieku. Jednak Śląsk najczęściej kojarzony jest z typową kuchnią, przez wieki mieszającą potrawy polskie, czeskie i niemieckie a później również te typowe dla Polski Kresowej. W tym regionie możemy również podziwiać różnorodne stroje ludowe.

Najciekawsze zabytki Górnego Śląska to zamki: piastowski w Gliwicach, Rybniku, Bielsku-Białej, Lublińcu, Raciborzu, Chudowie oraz pałace takie jak Pałac w Nakle Śląskim, czy Pałac w Mosznej. Najcenniejsze obiekty sakralne to Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach i Kaplica zamkowa w Raciborzu. Jeśli wolimy spędzać czas na łonie natury, to najlepszym celem podróży będzie dla nas Beskid Śląski.
Obszar:
20 373,00 km2
Liczba ludności:
około 5 265 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
260 223
Powiaty:
Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice, cieszyński, bielski, Zabrze, tarnogórski, Bytom, Tychy, Rybnik, wodzisławski, pszczyński, Chorzów, mikołowski, Ruda Śląska, gliwicki, raciborski, lubliniecki, Mysłowice, Jastrzębie-Zdrój, Siemianowice Śląskie, Żory, bieruńsko-lędziński, rybnicki, Piekary Śląskie, Świętochłowice, Opole, nyski, opolski, kędzierzyńsko-kozielski, oleski, kluczborski, strzelecki, krapkowicki, prudnicki, głubczycki