Pojezierze Pomorskie

Najważniejsze informacje o regionie: Pojezierze Pomorskie

Informacje o regionie

Pojezierze Pomorskie obejmuje trzy z Pojezierzy Południowobałtyckich – Zachodniopomorskie, Wschodniopomorskie i Południowopomorskie. Jest położone w północno-zachodniej Polsce, pomiędzy Niziną Szczecińską, Pobrzeżem Koszalińskim, Żuławami Wiślanami i Pojezierzem Wielkopolskim. To obszar wypełniony jeziorami i bagnami, zajmujący ponad jedną dziesiątą powierzchni Polski.

Całkowita powierzchnia tego pojezierza to ponad 18 tysięcy kilometrów kwadratowych. Największe miasta tego regionu to Kartuzy, Kościerzyna, Starogard Gdański i Bydgoszcz. Natomiast największe jeziora Pojezierza Pomorskiego to Drawsko o powierzchni 19,6 kilometrów kwadratowych i niewiele mniejsze Wielimie oraz Wdzydze i Lubie.

Na terenach pojezierzy licznie występują formy polodowcowe, które doprowadziły do powstania na tym terenie sieci jezior. Flora Pojezierza Pomorskiego obejmuje natomiast ekosystemy wodne i zbiorowiska leśne. Zamieszkują je zwierzęta takie jak jelenie, sarny, dziki, wiele gatunków drapieżnych, płazy i gady.

Najciekawsze miejsca, jakie warto zobaczyć na Pojezierzu Pomorskim, to Bory Tucholskie, Drawieński Park Narodowy, chroniący cenne odcinki rzek Drawy i Płocicznej wraz z otaczającymi je lasami, Park Narodowy „Ujście Warty” położony w historycznej delcie ujścia Warty do Odry, czy jeziora Drawsko, Wielimskie, Raduńskie Dolne i Wdzydze.
Obszar:
9 700,00 km2
Liczba ludności:
około 1 408 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
157 887
Powiaty:
Bydgoszcz, bydgoski, nakielski, świecki, tucholski, sępoleński, kartuski, starogardzki, tczewski, chojnicki, bytowski, kościerski, gdański, człuchowski, stargardzki, szczecinecki, gryfiński, myśliborski, drawski, świdwiński, choszczeński, pyrzycki, łobeski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, złotowski, chodzieski, Gorzów Wielkopolski, gorzowski, strzelecko-drezdenecki